Something from King

5. února 2011 v 14:31 | Midnight Baby |  who's that
Má sbírka obsahuje už větší část jeho děl, zde Vám přináším pár "recenzí" z několika jeho děl;-)

  • TO
Ve městě Derry se odehrávají podivné a nevysvětlitelné věci. Ztrácejí se děti a policie to zametá pod kobereček. Sedm malých dětí bere věci do svých rukou a "zlo" na čas porážejí. Ono zlé nedokáží pojmenovat, proto tomu říkají "TO". "TO" bere na sebe podobu toho, čeho se děti bojí, a v této podobě "TO" ty děti zabíjí. Po jejich dětské výpravě do kanalizačního systému pod Derry, kde "TO" porazí, si slibují, že pokud se tu bude dít něco podobného, že se znovu sejdou. Život plyne dál a po sedmadvaceti letech u každého z nich zazvoní telefon. Jsou svoláni zpět do rodného Derry. Tentokrát se rozhodnou, že "TO" zabijí definitivně teď, když v dětství neměli odvahu zasadit poslední ránu. Když "TO" umírá, rozpoutá se v Derry hotová katastrofa. Celý kanalizační systém se propadne a s ním i půlka města. Řeka se vylije z koryta, i socha patrona města se stane minulostí. "TO" je prostoupeno vším, co je v Derry. Ze sedmi kamarádů souboj s "TÍM" přežívá jen polovina.

Tato kniha mi prozradila, proč mne žádný horor na filmovém plátně nedokáže zvednout ze židle, abych se zcela promočená potem odbelhala na čerstvý vzduch a pročistila si hlavu. Kniha je totiž napsaná, dalo by se říct, brutálním způsobem, je plná strachu, nechutností a nenávisti …. Jednou větou to shrnu : " Nikdo by se asi neopovážil natočit film, který by obsahoval úplně všechno, co je napsáno na 1060 stránkách v knize TO." Stehen King vytvořil jeden z nejlepších hororů, jaký kdy byl napsán. Obsahuje veškeré maličkosti, které náročnému divákovi chybějí při sledování filmového hororu.
Kniha je ze začátku psaná stylem, kdy čtenář nechápe, kde se právě nachází, jaký příběh čte a jakou má souvislost s hlavním dějem knihy. Ale po chvíli se dostává do systému vyprávění, poznámek a vzpomínek, které jsou téměř v chaosu připraveny pro čtenářovy oči.
Styl některých Kingových knih je dán jednoduchou rovnicí. Seznámí nás s aktéry knihy, s prostředím a s veškerými maličkostmi, které souvisejí s hlavním tažným koněm příběhu. V prostřední části nechá tyto namíchané ingredience spolupůsobit, bobtnat a ovládat jinou bytostí, silou. A v konečném dějství následuje rozuzlení, šok, překvapení, destrukce, ničení, hrůza a děs. Vše prokládá krví, kostmi, očními bulvami, kousky lebek a mozku. Prokládá je tím nejzákladnějším, a to strachem z pokračování, napětím a ohromením.
Film byl sice natočen na motivy této knihy, ale bohužel se jí drží jen rámcově. Většina děje ve filmu není obsažena. Některé okamžiky si vymýšlí a doplňuje podle libosti. Tak například velice dobře napsaná kapitola o tom, jak manžel Beverly Tom dává jednu ze svých "výchovných lekcí" své manželce poté, co se Bev chystá k odjezdu do Derry. V knize je brutálně popsaná, je tam plno krve, bolesti apod., bohužel ve filmu padne jen jedna facka.
Veškeré krvavé, nechutné a odporně hnusné okamžiky jsou ve filmu absolutně vynechány. Ve filmu není ani kapička lidské krve! Žádné násilí! Je to smutné. Film se bohužel jeví jako pohádka pro všechny věkové kategorie.

  • Nezbytné Věci
V malém americkém městečku Castle Rock ve státě Main si otevře zvláštní cizinec na hlavní třídě obchod s podivným názvem "Nezbytné věci". Každý tu objeví věc, po které zatouží tak, že bez ní nemůže být, a dostane ji za směšně nízkou cenu. Ale neplatí se pouze penězi. Zákazník, který vytouženou věc získá, musí zároveň obchodníkovi slíbit, že provede nějaký "drobný žertík" jinému obyvateli městečka. Tak s plynoucím časem stoupá hladina vášní a nenávisti a stačí již jen drobný impuls, aby byl uveden do chodu mechanismus vyřizování účtů. Tento impuls poskytnou farníci dvou různých kostelů. Tu noc se město mění v krvavé bojiště. Jediný, kdo si zachovává chladnou hlavu, je kladný hlavní hrdina, policista Alan Pangborn. Podivínský prodavač "Nezbytných věcí" odhaluje svou pravou tvář, a to tvář ďábla. Prodavač finálový souboj s Alanem prohrává a odlétá s bouří zas o dům dál.

Tato kniha je po celém světě velice chválená, čtená a prodávaná, velkou měrou je to dané hlavně tím, že mistr King opět dokázal zaujmout, překvapit a přišpendlit čtenáře u každé stránky. Není to jen tím, že dokáže vyprávěním "vcucnout" ubohého čtenáře do každé příběhově důležité postavy, vcítit se do ní a třebas jí i fandit. Kniha nabízí samozřejmě i více, atmosféru Castle Rocku, již řídí vynalézavý obchodník, napětí až do poslední stránky, ukazuje temné stránky chamtivého vlastnictví věcí, nezbytných věcí, předvádí napjaté sousedské vztahy v plné absurdní kráse. Kniha je prosátá notnou dávkou tajemna, hysterie, strachu a horroru. Nezbytné věci je jedna z mála knih, ve kterých zlo neprohrává, naopak po celou knihu vítězí a bere si do svých temných pařátů desítky nevinných obětí, dětí, žen a mužů.

  • Misery
Hlavní hrdina Paul Sheldon je autorem romantických příběhů o krásné Misery. Osudovou náhodou Paula po těžké havárii najde jeho nejoddanější čtenářka, bývalá ošetřovatelka Annie Wilkesová. Ta z něj ve svém odlehlém době učiní nedobrovolného pacienta. Během svérázného "léčení" ho přiměje, aby psal pokračování Miseryiných příběhů podle jejích představ. Díky Anniiným šíleným donucovacím metodám prožívá Paul tvůrčí období, jehož hrůzu by si nedokázal představit ani v nejbujnější fantazii a o jehož konec se dramaticky zaslouží i tým policistů, kteří po něm pátrají.

Stephen King v tomto děsivém příběhu dokázal mistrně vyvolat atmosféru strachu a vytvořit přesvědčivé postavy, okořenit text suchým sarkasmem a doplnit ho autentickými postřehy ze zákulisí spisovatelského procesu. Podle proslulého románu vznikl neméně slavný film Misery musí zemřít.
Ovšem i v tomto filmu, zrovna jako u filmu podle románu To, je vynechána veškerá krev a násilí je zde ukázáno jen okrajově. Tak například když Paul Sheldon v knize neposlouchá, jak by měl, Annie mu uřeže od kotníku dolů levou nohu. Všude je plno krve a bolesti. Ve filmu mu však nohy pouze znovu zlomí. Film je také ochuzen o myšlenky Paula Sheldona, v knize je totiž popsána dopodrobna jeho narušená psychika a občas i chuť skoncovat tento život. Pokud opravdu chcete zažít fascinující zážitek z hororu, sáhněte raději po knize

  • Dlouhý pochod
Dlouhý pochod - tak se jmenuje nová soutěž pro čím dál otrlejší a náročnější diváky a soutěžící. Sto mladých chlapců se dobrovolně rozhodlo postavit na start a vydat se společně na Dlouhý pochod. Soutěž má prostá pravidla: nikdo se nesmí odchýlit z vytýčené trasy a nikdo se nesmí zastavit ani zpomalit chůzi pod určitou rychlost, jinak dostane napomenutí. Tři napomenutí znamenají definitivní konec v soutěži, a to konec zastřelením. Zvuk pušek je dostačující motivace, aby Chodci ze sebe vydali vše. Celou trasu Dlouhého pochodu lemují diváci, chtějící na vlastní oči vidět vypadnout alespoň jednoho Chodce. Vítěze čeká Cena, bude mít vše, oč si řekne, do konce života. Z toho plyne, že Dlouhý pochod přežije jen jeden z nich… ten, co ujde nejdál.

Tuto knihu napsal Stephen King pod svým pseudonymem Richard Bachman. Děj je psán z pozice jednoho soutěžícího. Autor rozebírá jeho psychický stav. Každý z Chodců ví, že musí dojít dál než ostatní, pokud chce přežít. Pozoruje očima Chodce okolí, vše se mu zdá tak nádherné, nechápe, proč se do soutěže pustil. Zpočátku byla motivací neskutečná výhra, později už jen zvuk pušek. Autor v tomto díle perfektně zachytil, jak se mění žebříček hodnot lidí, co ví, že nemusí přežít.
Tato kniha je typicky bachmanovská. Přestože Hlavní hrdina zůstane jako poslední a vyhraje, z výhry toho moc nemá, protože se zblázní. Mezi Chodci vznikaly přátelské vztahy a on je viděl všechny zemřít. Kniha končí tak, že i když je odpískán konec, vítěz stále pokračuje dál s jedinou myšlenkou v mysli: Musím dojít dál než ostatní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.